24 лютого 2022 року, вранці Росія розпочала нову військову операцію проти України.
Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Народні депутати затвердили цей документ 300 голосами.
Згідно з Указом, воєнний стан запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської. Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та міста Києва строком на 30 діб вводиться надзвичайний стан.
Таке рішення ухвалено у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони й відповідно до українського законодавства.
Що таке воєнний стан
Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За яких умов запроваджують воєнний стан
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», його запроваджують: у разі збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальній цілісності.
За воєнного стану відповідним державним органам, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування надаються повноваження, необхідні для відведення загрози, відсічі збройної агресії та гарантування національної безпеки.